Przez lata nasza wspaniała kultura ludowa wzbogacała listopadowe święto św. Marcina o wiele nowych obrzędów, splatając prawdę o świętym Marcinie z licznymi legendami. Dzięki temu znamy dziś wzbogacony wizerunek św. Marcina, z którym wiążą się liczne obyczaje i zwyczaje. Dziś przybliżymy państwa dwa święta – Wigilia św. Marcina oraz Dzień Iskier.

Wigilia św. Marcina

Dzień św. Marcina oznaczał oficjalnie zakończenie roku w gospodarstwie rolnym i zakończenie jesieni, o której mówią słowa pieśni: „Jesień, jesień piękna pora, do podarków bardzo skora”. Był to okres zakończenia gromadzenia zapasów i napełniania spichlerzy na zimę. Wigilia świętego Marcin oznaczała, że piwnice i spichlerze zawierały już bogate zapasy żywności i zapasów na zimę. Między innymi dlatego zapasy nazywano „Marcinowymi spichlerzami”.

Tradycyjne świętowanie obejmowało liczne wesołe zabawy z tańcami, wróżby i typowe potrawy, nawiązujące do ciekawej legendy o żywocie św. Marcina. Nierozłącznym elementem wieczoru marcińskiego od zawsze jest pieczona gęś. Potrawa ta podawana na wiele różnych sposobów przypominała barwną opowieść związaną z tamtą nocą sprzed wieków, gdy poszukiwano Marcina, aby zaoferować mu odpowiedzialną służbę biskupa Tours. Za wydanie św. Marcina ludziom, gęsi ponoszą karę do dziś dnia…

Dzień Iskier - Wigilia św. Marcina

Dzień Iskier

W wigilię marcińskiego święta zapalano lampiony św. Marcina, które przyczyniały się do osiągnięcia wyjątkowej atmosfery wieczoru, porównywalnej jedynie ze szczególnym wieczorem sprzed stuleci, kiedy poszukiwano Marcina, by nadać mu godność biskupa.
Tradycja palenia ogni tego wieczoru nawiązuje do cudownej mocy Marcina zatrzymywania płomieni pożaru. Marcin uchronił od pożaru dom sąsiadujący z płonącą świątynią pogańską. Sam też został cudownie uratowany od pożaru w swej celi.
W wielu regionach utrzymywał się zwyczaj, sięgający XVI stulecia, palenia stosu koszy wiklinowych, zużytych w czasie prac polowych minionego sezonu. Tańczono wokół płonących koszy i śpiewano pieśni ludowe sławiące świętego Marcina.

Święto w hotelu

Dwa święta jednego wieczoru to idealna okazja na spotkanie z rodziną. Z tego powodu postanowiliśmy stworzyć specjalny pakiet usług, dzięki którym Państwa rodzina będzie mogła spotkać się w wyjątkowy wieczór i spędzić wspaniały czas w magicznej atmosferze. Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą  ofertą na Wigilię św. Marcina.