Dziś postanowiliśmy zaserwować Państwu kilka ciekawostek historycznych związanych z naszym pięknym miastem. Pobyt w Nałęczowie i słodkie leniuchowanie na Spa warto urozmaicić wycieczką i zwiedzaniem najciekawszych zabytków. Nałęczów – najciekawsze fakty oraz miejsca szczególnie warte odwiedzenia przedstawiamy w pigułce informacji. Zapraszamy!

Herb Nałęczowa

Nałęczów – Najciekawsze fakty

  • Nazwa Nałęczów pochodzi od herbu Stanisława Małachowskiego, starosty wąwolnickiego, który w 1751 r. kupił dobra bochotnickie.
  • Dzisiejszy herb to połączenie znaków rodowych – Piława (jakim szczyciła się żona starosty, kasztelanka lwowska – Marianna z Potockich) po lewej stronie na niebieskim tle oraz po prawej stronie na czerwonym tle – Nałęcz (herb rodu Małachowskich).
  • W 1817 r. aptekarz koronny Jan Józef Celiński przeprowadził pierwszą analizę chemiczną wód nałęczowskich, potwierdzając ich walory lecznicze
  • Okres powstań narodowych to czasy upadku kurortu. Uzdrowisko odrodziło się pod koniec XIX wieku, kiedy dawne dobra Małachowskich przejęli w dzierżawę lekarze-Sybiracy: Fortunat Nowicki, Konrad Chmielewski i Wacław Lasocki, a właścicielem Nałęczowa był Michał Górski, współtwórca koncepcji „miasta-ogrodu”.
  • W Nałęczowie wypoczywali i tworzyli wielcy artyści , politycy, pisarze, naukowcy, architekci, m.in.: I. J. Padarewski, H. Siemiradzki, minister J. Beck, H. Sienkiewicz, B. Prus, S. Żeromski, WŁ. Tatarkiewicz, St. Witkiewicz.
  • W 1953 roku powołano do życia Przedsiębiorstwo Państwowe „Uzdrowisko Nałęczów”. W 1999 roku zostało ono przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W 2001 roku Uzdrowisko sprywatyzowano.

Nałęczów – Najciekawsze miejsca

Pałac Małachowskich – Al. Małachowskiego 3

Budynek z drugiej połowy XVIII wieku, dawna siedziba rodu Małachowskich. W końcu XIX wieku przebudowany na potrzeby reaktywowanego uzdrowiska i nazwany Kursalem (domem zdrojowym). Od tego czasu jest on centrum życia kulturalnego kurortu – miejscem koncertów, spotkań literackich, spektakli teatralnych. Koncertował tu młody Ignacy Jan Padarewski. W pałacu mieszkali między innymi Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus. W sali portretowej zachowały się oryginalne supraporty z medalionami: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Adama Fredry. Od 19661 roku działa tu jedyne w Polsce Muzeum Bolesława Prusa.

 

Nałęczów - Pałac Małachowskich

 

Park Zdrojowy 

Tu najbardziej odczuwa się dobroczynny wpływ niepowtarzalnego mikroklimatu Nałęczowa oraz koncentruje się życie towarzyskie uzdrowiska. Główne wejście (bramę wschodnią) zdobi romantyczna wieża, nazwana przez K. Glińskiego „bramą Aldony”. Dawniej jak wspomina Jadwiga Waydel Dmochowska w parku zdrojowym odbywały się słynne turnieje tenisowe, którym kibicował Stefan Żeromski, a Bolesław Prus uczył się jazdy na welocypedzie. Literacki opis parku odnajdziemy w powieściach E. Szelburg-Zarembiny, Stefana Żeromskiego, w wierszach A. Osieckiej, L. Długosza.

Nałęczów - Park ZdrojowyNałęczów - Park Zdrojowy

Stare Łazienki  – Al. Grabowa 4

Zbudowane na wzór warszawskich Łazienek w 1821 r. Bywał tu kasztelan Leon Dembowski, właściciel sąsiednich Bronic i Drzewiec, autor pamiętników barwnie opisujących jego epokę. Kąpieli zażywali książę Adam Kazimierz Czartoryski – właściciel rezydencji w Puławach, ówczesnego ośrodka kulturalnego; polityk, komendant Szkoły Rycerskiej, mecenas sztuki, publicysta i literat. W latach 60 XX wieku mieszkała tu Jadwiga Smosarska, aktorka, odtwórczyni postaci literackich między innymi Trędowatej H. Mniszkówny i w Ziemi obiecanej Władysława Reymonta.

Nałęczów - Stare Łazienki

Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy do Nałęczowa nie tylko ze względu na leczniczy mikroklimat, ale również z powodu wartości kulturalnych i historycznych jakie prezentuje nasze miasto. Oczywiście polecamy nasz hotel jako centrum wypadowe na liczne inspirujące wycieczki. Serdecznie zapraszamy.

W Krainie Alicji Nałęczów