Historia sauny , a zwyczaj korzystania z niej rozwijał się równolegle w wielu miejscach, zarówno w starożytnym Rzymie, na terenie Finlandii, jak i na ziemiach Indian amerykańskich. Samo słowo „sauna” pochodzi z języka fińskiego i oznacza miejsce (pokój/domek) z drewna, w którym tysiące lat temu zziębnięty mieszkaniec tamtych terenów mógł się po prostu ogrzać 🙂

Początkowo ciepłe kamienie służyły tylko do ogrzewania, z czasem zauważono, że polewanie ich wodą powoduje powstanie pary wodnej, która ma właściwości oczyszczające skórę. Odkrycie to spowodowało powstanie pierwszych saun, a następnie łaźni parowych. Obecnie sauny są szeroko rozpowszechnione na całym świecie.

Jakie więc zalety niesie ze sobą korzystanie z sauny?

Jak twierdzą Finowie, najwięksi zwolennicy korzystania z sauny – sauna „oddala gniew i wysusza żółć” 🙂 Seans w saunie odpręża więc i relaksuje. Jej działanie odczują zwłaszcza osoby będące w silnym stresie. Kilkanaście minut pobytu w kabinie odczuwalnie złagodzi napięcie i pozwoli się rozluźnić.

Innym efektem kąpieli cieplnej jest otwieranie się porów w skórze i silne pocenie się, dzięki czemu pobyt w saunie suchej sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu. Pod wpływem odpowiedniej temperatury odblokowują się gruczoły łojowe i w rezultacie oczyszcza się również sama skóra, staje się ona gładka i delikatna.

Sauna powoduje również zwiększenie produkcji przez organizm komórek odpowiedzialnych za zwalczanie wirusów i bakterii, w ten sposób zwiększając naszą odporność. Systematyczne korzystanie z sauny zwłaszcza o tej porze roku zahartuje nas i wzmocni.

Poprzez znaczną utratę wody z organizmu, sauna sucha wykazuje również właściwości poprawiające metabolizm. Należy jednak pamiętać, by niezwłocznie po skorzystaniu z niej odpowiednio się nawodnić.

W Krainie Alicji możecie skorzystać z różnego typu saun:

– sauny ogrodowej (ruskiej bani): http://www.wkrainiealicji.pl/ruska-bania-i-grota-chata-solna-z-teznia

– łaźni parowo-rumiankowej, którą otworzyliśmy niedawno, razem z naszym nowym basenem: http://www.wkrainiealicji.pl/basen-naleczow

– a także ze specjalnej sauny „infrared”, która wykorzystuje energię podczerwieni: http://www.wkrainiealicji.pl/sauna-infrared

Zapraszamy do naszych saun! Miłego „nagrzewania” 😉