Czym jest stres nie trzeba nikomu tłumaczyć. Każdy z nas odczuwa go już od małego. Jako dzieci stresujemy się kiedy coś nabroimy i boimy się reakcji rodziców, w wieku nastoletnim stresu dostarczają rówieśnicy, szkoła i sfera uczuciowa. W życiu dorosłym źródeł stresu mamy za to tyle, że nie sposób ich wymienić. Stres ma ogromny wpływ na nasze codzienne życie, samopoczucie, relacje z bliskimi oraz powodzenie w pracy i nauce. Ciągłe odczuwanie wysokiego stresu może nawet przyprawić nas o niebezpieczne choroby. Bardzo istotne jest zatem, aby umieć odpowiednio sobie radzić ze stresem i mu przeciwdziałać. Mamy dla Państwa kilka cennych rad, które na pewno sprawdzą się w życiu.

 1. Poznaj swego wroga – Stres to Twój wróg, zmniejsza koncentrację, psuje samopoczucie, sprawia, że czujesz się zmęczony i ociężały, a nawet negatywnie wpływa na Twoje zdrowie. Aby skutecznie z nim walczyć musisz rozpoznać, jakie sytuacje Cię stresują. Wydaje się to banalne, jednak to pierwszy i najważniejszy krok w walce ze stresem, o którym najczęściej zapominamy. Nie musisz się nad tym zbyt długo zastanawiać, wystarczy, że sięgniesz pamięcią do najbardziej stresujących sytuacji z ostatnich tygodni. Na pewno bez problemu sobie je przypomnisz. Najlepiej jeśli wynotujesz sobie na kartce to, co Cię najbardziej stresuje. Jeśli chcesz się nauczyć radzić sobie ze stresem, musisz najpierw wiedzieć, jakie są jego najważniejsze źródła.
 2. Wyeliminuj niepotrzebny stres – powinieneś się zastanowić, które sytuacje stresowe możesz wyeliminować. Podziel wszystko, co przyprawia Ci stresu na dwie grupy: te, których możesz unikać oraz te, które wynikają z obowiązków, których nie możesz pominąć – pracy, nauki, opieki nad dziećmi. Sytuacje, które możesz łatwo wyeliminować, wyeliminuj od razu.  Prosty przykład, stresuje Cię wizyta u mało delikatnego stomatologa? Zmień gabinet na taki, w którym lekarz będzie miał na uwadze Twoje dobre samopoczucie.
  Trudniej będzie wyeliminować stresujące sytuacje zawodowe i podobne. Najlepszym sposobem jest zaplanowanie stopniowego osiągania celu, którym jest wyeliminowanie stresu.  Jeśli Twoja praca przysparza Ci dużo stresu i nie widzisz możliwości uniknięcia go bez zmiany pracodawcy, spróbuj krok po kroku przygotować się do zmiany. Już samo podążanie po ścieżce jaką sobie wyznaczysz powinno w niewielki sposób niwelować skutki stresujących sytuacji w pracy. Dzięki temu, że będziesz miał świadomość, że podejmujesz działania do poprawy swojej sytuacji poczujesz się lepiej. Może się jednak okazać, że wyeliminowanie konkretnych sytuacji byłoby zbyt czasochłonne, zbyt trudne lub nawet niemożliwe do wykonania, w takim przypadku przechodzimy do punktu 3.
  Pakiet antystresowy
 3. Stres jest konieczny – zaakceptuj go – pewnych stresujących sytuacji nie da się wyeliminować, nie można tego uniknąć. Jeśli jesteś rodzicem stres związany z wychowaniem dzieci będzie dla Ciebie codziennością. Nie ma sposobu, aby wyeliminować takiego stresu, dziecko musi po prostu dorosnąć, wziąć za siebie odpowiedzialność, to zmniejszy stres związany z posiadaniem dzieci, ale nie wyeliminuje go całkowicie. Sytuacji, których nie da się wyeliminować, jest naprawdę bardzo dużo. Takie sytuacje musisz zaakceptować – po prostu się z nimi pogodzić. Należy pamiętać o tym, że stres jest tak naprawdę naszą reakcją na bodziec zewnętrzny. Akceptacja sytuacji stresowej może okazać się niezwykle trudna, ale nauczenie się akceptowania takich sytuacji jest niezbędne. Warto przyjąć postawę odpowiedzialności za nasz własny stres. To my jesteśmy odpowiedzialni za własny stres, więc musimy przyjąć za niego odpowiedzialność. Trzeba trenować własne opanowanie i starać się zapanować nad własnymi emocjami. Warto także pamiętać, że wypieranie sytuacji stresowej jest dla nas dużo bardziej kosztowne, niż zaakceptowanie go.
 4. Uśmiechnij się – jak już wspomnieliśmy pewnych stresujących sytuacji nie jesteśmy w stanie uniknąć. Jest jednak wiele sposobów na radzenie sobie z nim lub łagodzenia jego efektów.

  Śmiech to jeden najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów na radzenie sobie ze stresem.

  Po pierwsze, śmiech to zdrowie. Należy jak najczęściej się śmiać, aby stać się bardziej odpornym na stres. Śmiech, choćby i sztuczny, wywołuje w organizmie człowieka reakcje fizjologiczne ograniczające negatywne skutki stresu. Warto zrobić sobie swoją własną listę sposobów na wywołanie śmiechu: może to być oglądanie komedii, spotkania ze znajomymi, czytanie książek lub dowcipów, oglądanie śmiesznych zdjęć itd.

  Po drugiej stronie lustra

 5. Relaks – wielu z Państwa zapewne zastanawia się dlaczego blog poświęcony hotelowi skupia się nad tematem stresu i jego zwalczania. Powody są dwa.  Po pierwsze sami bardzo często doświadczamy stresu, w życiu prywatnym, zawodowym, w zwykłej codzienności. Po drugie jesteśmy w naszym hotelu ekspertami od radzenia sobie ze stresem dzięki relaksowi. Wypoczynek w komfortowych warunkach, oderwanie się od szarej codzienności i obowiązków, błogi relaks podczas specjalistycznych masaży oraz zdrowy sen w zaciszu naszego hotelu już nie jedną osobę wyleczył z objawów stresu. Wellness & Spa W Krainie Alicji to miejsce, w którym mogą zaznać Państwo upragnionego wypoczynku i komfortu. Przyhotelowe Spa zapewnia profesjonalne ceremonie i rytuały skomponowane z wysokiej jakości kosmetykami dzięki czemu nasi Goście mogą się rozluźnić i zrelaksować. Zapomnieć o stresie i obowiązkach. Przepiękny ogród daje możliwość oderwania się od miejskiego krajobrazu, dzięki obcowaniu z naturą można się wyciszyć i uspokoić. Kojąco działa również słuchanie śpiewu ptaków z hotelowej ptaszarni. Dla osób, które najchętniej pozbywają się ze stresem za pomocą wysiłku fizycznego przygotowaliśmy specjalną opcje wypożyczenia roweru na całą dobę. Oferujemy również możliwość karmienia i czyszczenia kuców szetlandzkich w ramach hipoterapii. W Chacie Solnej możemy przeprowadzić inhalację jodem, a dzięki seansom w saunach każdego rodzaju możemy oczyścić swój organizm, wyciszyć się i zrelaksować. Najważniejszy jest jednak zdrowy, głęboki sen zapewniony przez niepowtarzalny mikroklimat i fantastycznie czyste, nałęczowskie powietrze.

Zapraszamy Państwa do skorzystania ze specjalnego pakietu, który ma na celu pozbycie się negatywnych skutków stresu.

 Po drugiej stronie lustra – pakiet antystresowy