Po ostatnim naszym wpisie na temat szykowanych na letni sezon wycieczek rowerowych nasz telefon się rozdzwonił, a na skrzynkę mailową spłynęło mnóstwo zapytań na temat tych atrakcji. Postanowiliśmy zaspokoić Państwa ciekawość i odpowiedzieć na wszystkie zapytania w formie wpisów na naszym blogu. Dziś szczegółowo opiszemy pierwszą wycieczkę – Papiernia. Zapraszamy do lektury.

Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej - wycieczka rowerowa PapierniaWedług naszych obliczeń wycieczka Papiernia powinna trwać około dwóch i pół godziny plus czas zwiedzania atrakcji. Wyznaczona przez nas trasa ma 28,9 kilometrów, co może wydawać się bardzo dużą odległością. Należy jednak uwzględnić, że na trasie naszej wycieczki znajduje się wiele atrakcji, podczas zwiedzania których będziemy mogli dać odpocząć zmęczonym nogom.

Pierwszym przystankiem na trasie będzie zabytkowe Sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej i zwiedzanie zachowanego prezbiterium starego gotyckiego kościoła z XIV wiekowi. W ołtarzu kaplicy Matki Boskiej Kębelskiej znajduje się figura Matki Bożej z Dzieciątkiem zaliczana do tak zwanych Pięknych Madonn.

Drugi odcinek wycieczki Papiernia prowadzi do miejscowości Mareczki i przepięknego wąwozu Lipniki położonego na dawnym międzynarodowym trakcie handlowym. Wąwóz wyznacza granice Kazimierskiego Parku Krajobrazowego oraz jest on częścią czerwonego szlaku turystycznego łączącego Lublin z Kazimierzem Dolnym. Zapierające dech w piersiach widoki i krajobrazy gwarantowane!

Wycieczka rowerowa Papiernia

Kolejną atrakcją wycieczki Papiernia jest zwiedzanie młyna, który służy rolnikom już od ponad 100 lat. Usytuowany jest on na szlaku Młynów Wodnych Rzeki Bystrej, na którym można zapoznać się dawnymi obiektami młynarskimi. Zwiedzanie młyna połączone jest z warsztatami mielenia zboża.

Dalej wycieczka prowadzi wzdłuż rzeki Bystrej, przy której leży stara Papiernia wzniesiona w 1823 roku. Napędzana kołem nasiębiernym Papiernia została zmodernizowana w 1927 roku, kiedy to wymieniono koło na turbinę. Pomimo modernizacji obiekt nadal oferuje powrót do historii tylko na wyciągnięcie ręki. Zwiedzanie połączone jest z warsztatami czerpania papieru, podczas których każdy z uczestników będzie miał okazję własnoręcznego stworzenia arkusza papieru.

Ostatnim punktem programu przed powrotem do hotelu jest zwiedzanie kolejnej papierni tym razem połączonego z młynem. Obiekt wzniesiony z cegły przykryty dachówką i gontem. W najaktywniejszym okresie papiernia produkowała około 3000 ryz papieru rocznie.

Wycieczka papiernia - mapa wycieczki

Wycieczka papiernia będzie dostępna dla wszystkich gości hotelu. Już teraz zapraszamy do rezerwacji pokoi i dobrej pogody 🙂
Warto zwiedzić przepiękne i ciekawe zakątki okolic Nałęczowa.